Czy śliwki są zdrowe? 5 powodów, dla których warto je jeść
Węgierki, mirabelki, czy renklody… Na świecie występuje ponad 6000 odmian śliwy, nazywanej również Prunus Domestica. Wybór jest ogromny.
Śliwki stanowią doskonałe źródło witamin i mikroelementów. Choć na polskim rynku nadal są niedoceniane dostarczają wielu wartości odżywczych i korzystnie wpływają na nasz organizm. Są niezwykle aromatyczne. Najlepiej smakują jesienią. Czy warto włączyć je do swojej diety?
Śliwki – bogactwo witamin i minerałów
Śliwki to doskonałe źródło witamin – A, C, E, B6 oraz K. Są również bogate w polifenole, wapń, potas, fosfor, magnez i żelazo. Zawierają pektyny, które korzystnie wpływają na nasz układ pokarmowy i regulują proces trawienia. Śliwki suszone zawierają aż 7,1 g błonnika w 100 g, natomiast surowe – 1,4 g. Ze wszystkich odmian śliwek to węgierki mają najwięcej wartości odżywczych.
Śliwki dobre dla zdrowia
Zdrowotne właściwości śliwek znane są już od XIX wieku. Już wówczas uważano, że owoce te działają przeciwbólowo, a posypane pieprzem polecano m.in.: w leczeniu bólu zębów. Zawartość witamin i mikroelementów w śliwkach sprawia, że owoce te mają silne działanie antyoksydacyjne, a co za tym idzie działają przeciwnowotworowo i przeciwmiażdżycowo. Błonnik zawarty w śliwkach reguluje proces trawienia, a witamina B6 i magnez wspierają pracę układu nerwowego. Natomiast potas pomaga regulować ciśnienie krwi. Trzeba jednak pamiętać, by jeść śliwki z umiarem – są słodkie i kaloryczne. 100 g tych owoców, w zależności od odmiany, zawiera od 30 do 50 kcal.
Co przygotować ze śliwek?
Śliwki doskonale nadają się do przygotowania przetworów – dżemów, powideł i kompotów. Będą wyśmienicie smakować podane na gorąco z gałką lodów waniliowych i odrobiną kardamonu, a ciasto ze śliwkami, pierogi i knedle to prawdziwa rozkosz dla podniebienia. Bardzo ciekawy smak mają śliwki marynowane, a sposób ich przygotowania jest niezwykle prosty. Wystarczy przygotować 2 kg śliwek, 0,5 l wody, 50 dag cukru, 1/2 łyżeczki soli i 0,15 l octu.
Śliwki należy umyć, wyjąć pestki i włożyć do słoików. Dodać goździki, cynamonom i odrobinę pieprzu. Do garnka wsypać cukier, zalać octem i wodą, a następnie zagotować. Syropem zalać wcześniej przygotowane śliwki w słoikach, pasteryzować przez około 20 minut i gotowe. Ze śliwek można także przyrządzać sosy do mięs i wędlin.