Zdrowe Pieczywo

Podstawa codziennej diety czy przyczyna otyłości? Wokół pieczywa narosło już tyle mitów, że ciężko w ich gąszczu znaleźć rzetelne wskazówki odnośnie tego, jak spośród wielu produktów, wyłonić naprawdę zdrowie pieczywo. Aby ułatwić wybór zdrowego pieczywa, warto posłużyć się kilkoma wskazówkami:

1. Zwracaj uwagę na odżywcze walory pieczywa

Kluczowe przy wyborze pieczywa są składniki odżywcze, jakich ono dostarcza organizmowi. Dobre pieczywo powinno stanowić dawkę błonnika, niezbędnego do sprawnego trawienia, porcję węglowodanów złożonych, pomagających w zachowywaniu wysokiego poziomu energii i zapobiegających wahaniom stężenia cukru we krwi, odpowiedniej ilości witamin z grupy B, E, kwasu foliowego oraz składników mineralnych: wapnia, magnezu, fosforu, potasu, cynku, żelaza.

2. Pochwała prostoty

Wbrew obiegowym opiniom, dobry chleb nie zawiera zbyt wielu składników. Zdrowe pieczywo powinno być wykonane z użyciem żytniej mąki i wypiekane na zakwasie powstałym w efekcie kilkudniowej fermentacji mąki. Taki chleb ma kwaskowaty posmak oraz nie zawiera zbyt dużo soli.

3. Zdrowe, bo razowe?

Pieczywo razowe jest zdrowsze od pszennego. Po pierwsze – daje poczucie sytości i sprzyja zachowaniu szczupłej sylwetki. Po drugie – jest wypiekane z mąki wysokiego przemiału – nieoczyszczonej, która zawierającej ziarna drobno zmielone razem z otrębami. Dzięki temu dostarcza on organizmowi dużo błonnika.

4. Kupuj chleb „na oko”

Istnieje kilka wskazówek, które skutecznie pozwolą  odróżnić pieczywo dobrej jakości od tego nasyconego niezdrową chemią. Zdrowy chleb będzie ciężki i stosunkowo twardy, raczej w ciemnym odcieniu. Co ważne – zachowa świeżość przez tydzień, a nawet dłużej.

5. Sekret tkwi w etykiecie

Wygląd to nie wszystko. Oprócz odpowiedniej wagi i walorów wizualnych, dobre pieczywo powinno charakteryzować się odpowiednim składem. Im wyższy będzie rodzaj mąki podany na etykiecie produktu, tym więcej zdrowych składników zawiera pieczywo.  Mąka żytnia, zakwas, woda i szczypta soli to wszystko, co powinno znajdować się na etykiecie. Pieczywo pełne spulchniaczy , sztucznych kwasów, wybielaczy, konserwantów, emulgatorów, ulepszczaczy smakowych i środków zapobiegających pleśnieniu pieczywa  najlepiej omijać z daleka. Dobrze też sprawdzić, czy ciemny kolor chleba to efekt naturalnych składników, czy sztucznego barwienia mąki pszennej karmelem. Takie „kolorowane” pieczywo również nie będzie zdrowe.

6. Chleb zdrowy to chleb domowy?

Kupując chleb, najlepiej jest skierować swe kroki do dobrej piekarni. Duże, sieciowe piekarnie i stoiska z pieczywem w supermarketach raczej nie gwarantują produktów wysokiej jakości. Dobrym pomysłem jest domowe wypiekanie chleba. Tylko wtedy możemy mieć stuprocentową pewność, że wykonane przez nas pieczywo jest zdrowe i naturalne.

<< WRÓĆ DO LISTY artykułów