Wino z fantazją

Z czego można zrobić wino?

W społeczeństwie polskim istnieje mocno zakorzenione przekonanie o tym, że wino można wyprodukować z najrozmaitszych surowców. Wystarczy, aby spełniony był jeden podstawowy warunek: surowiec jest bogaty w naturalne cukry. Ewentualnie można cukier zastąpić tym dodanym podczas procesu produkcji. Tymczasem produkcja wina nie jest wcale taką prostą sprawą. Owszem, można stworzyć wyjątkowy napój z nietypowych składników. Pytanie tylko, czy będzie on wartościowy… I czy faktycznie będzie winem?

Wina niepijane czy oryginalne?

Domowa produkcja wina na potrzeby własne każdego roku zyskuje coraz większe grono fanów. Rosnący dostęp do specjalistycznych akcesoriów winiarskich i owoców oraz do rozmaitych receptur skłania ludzi do eksperymentowania z winami. Entuzjaści domowych win dzielą efekty swoich prac na trzy kategorie. Pierwszą z nich są wina – porażki, które nie udały się z różnych powodów (np. w efekcie niedociągnięć w procesie produkcji bądź zastosowania wadliwego surowca). Drugą kategorię tworzą wina specyficzne, o bardzo charakterystycznym smaku i aromacie, doceniane przez nielicznych koneserów. Trzecia grupa to wina nietypowe, ale smaczne, powstałe na bazie oryginalnych surowców. Do tej trzeciej grupy można zaliczyć nietypowe wina, które stają się modne w kręgach winiarzy – amatorów, np. wino z mniszka lekarskiego, wino rodzynkowe czy hit tego roku – wino z pomidorów.

Wiosenne wino z mniszka lekarskiego

Wino z mniszka lekarskiego idealnie wpisuje się w sezon wiosenny. Wiosną brakuje świeżych owoców, dlatego mniszek lekarski stanowi dobrą alternatywę dla tych osób, które chcą produkować własne wina nie tylko latem i jesienią. Planując produkowanie wina z mniszka lekarskiego, należy pamiętać o dwóch istotnych sprawach. Przede wszystkim, fermentacji poddaje się wyłącznie dojrzałą, żółtą, kwiatową część rośliny, pozbawioną wszelkich łodyżek, liści i szypułek. Po drugie zaś, nie stosuje się maceracji, a jedynie długotrwałe gotowanie kwiatowych płatków. Wytwarzanie wina z mniszka lekarskiego wymaga nieco cierpliwości, ponieważ fermentacja zajmuje sporo czasu, ale jego amatorzy są zgodni: długie oczekiwanie zostanie wynagrodzone doskonałym smakiem napoju.

Całoroczne wino rodzynkowe

Wino z rodzynków jest alkoholem, który można wytwarzać niezależnie od pory roku. Dostępne przez cały rok, bogate w cukier rodzynki są równie dobrym surowcem do produkcji wina, jak winogrona, z których powstały. Takie wino powstaje w stosunkowo szybkim czasie. Jego zwolennicy cenią napój za delikatny, słodki smak i wyrazisty aromat.

Białe wino z pomidorów. Czy to się może udać?

Jednak winnym hitem obecnego sezonu zostało wino z pomidorów, którego masową produkcję uruchomił belgijski emigrant, na co dzień mieszkający w Kanadzie – Pascal Miche. Kontynuując winiarskie tradycje rodzinne, postanowił stworzyć coś nowego. Dlatego sięgnął po pomidory, które stały się nietypowym surowcem, wykorzystanym do stworzenia oryginalnego napoju. Wino z pomidorów powstaje przez około dziewięć miesięcy, a jego bazę stanowią starannie wyselekcjonowane pomidory. Efektem przetwarzania pomidorów jest białe wino z osiemnastoprocentową zawartością alkoholu. Wino pomidorowe Pascala Miche zyskało licznych fanów i można się nim raczyć w Kanadzie.

Czy takie wino to jeszcze wino?

Domowa produkcja alkoholi  z owoców i innych surowców staje się modna.  W dobrym tonie jest, by w towarzystwie przyjaciół i znajomych móc pochwalić się własnoręcznie zrobionym winem czy nalewką. Określenie „wino” w Polsce jest powszechnie stosowane w odniesieniu do produktów alkoholowych, wytwarzanych na bazie owoców i roślin. Tymczasem w Polsce, w myśl przepisów prawa krajowego i unijnego, mianem „wina” określa się napoje z fermentowanych winogron, natomiast „winem owocowym” nazywa się napoje alkoholowe produkowane z innych owoców, np. jabłek, malin czy porzeczek. W te definicje nie wpisują się m.in. wino z mleczy, ryżowe czy marchewkowe.

 

Niezależnie od tego, czy pragniemy zabłysnąć w towarzystwie niespotykanym winem, czy eksperymentujemy z tworzeniem  oryginalnych alkoholi dla własnego użytku.  ważne jest, by traktować cały proces jako okazję do poznawania nowych smaków i czerpać z niego przyjemność.

<< WRÓĆ DO LISTY artykułów