Słodkie życie, czyli miód w kuchni

Miód to kwintesencja tego, co w kuchni smaczne i pożyteczne. Przez wiele tysięcy lat miód wyrobił sobie opinię cennego naturalnego produktu spożytego o wysokich walorach smakowych, zdrowotnych i odżywczych. Nic zatem dziwnego, że w polskiej kuchni znalazł wszechstronne zastosowanie.

Historia miodu w polskiej kuchni

W okresie średniowiecza, w Polsce Piastów miód był elementarnym składnikiem większości dań i napojów. W tym czasie bartnictwo prężnie się rozwijało, a miód zyskał rangę cennego dobra. O niebagatelnej wartości miodu świadczy fakt, że często stanowił środek płatniczy, a przestępstwa związane ze zniszczeniem uli, pasiek i zasobów miodu były niezwykle surowo karane przez ówczesny system sądowniczy. Wielkim przebojem w szlacheckiej Polsce był również miód pitny. Nieczęsto pijany z uwagi na wysoką cenę, stanowił ważny element wielkich uroczystości. Upowszechnił się na dworach szlacheckich dopiero w XVI wieku i w opinii krajów sąsiedzkich – nie miał sobie równych na świecie. Polskie miody pitne ceniono w Europie za ich aromat i moc. Najlepsze pitne miody w Polsce wytwarzane były w zakonach. Mnisi dysponujący sekretnymi recepturami wytwarzali trunek na potrzeby własne oraz sprzedawali go w prowadzonych przez siebie karczmach.

Rodzaje miodu

Obecnie polska kuchnia również często sięga po miody. W przepisach goszczą zazwyczaj miody spadziowe oraz nektarowe. Miody spadziowe wytwarzane są w Polsce przede wszystkim na bazie drzew iglastych (jodły i świerka) oraz drzew owocowych. Z kolei miody nektarowe są produkowane przez pszczoły z nektaru roślinnego, a jego rodzaje zależą od rośliny, z której pochodzi. Wśród miodów nektarowych prym wiodą miody akacjowe, gryczane, lipowe i rzepakowe.

Wartości odżywcze miodu

Miód jest cennym składnikiem codziennej diety. W zdecydowanej większości składa się z cukrów: glukozy oraz fruktozy, które są wchłaniane przez nasz organizm bezpośrednio w układzie krwionośnym, bez udziału trawienia. Wśród pozostałych składników można znaleźć kwasy organiczne, olejki, estry i wiele mikroelementów: żelazo, magnez, potas, wapń, fosfor, mangan, chlor, kobalt oraz kwas foliowy i witaminy z grupy B. Z uwagi na swoją wysoka kaloryczność, miód powinien stanowić istotny element diety dla osób, które podejmują wzmożony wysiłek fizyczny lub intelektualny. Spożywanie miodu pozwala również na detoksykację organizmu, oczyszczenie go z zanieczyszczeń środowiskowych oraz pozostałości po działaniu alkoholu, nikotyny oraz innych używek. Odpowiednio dawkowany mód umożliwia obniżenie ciśnienia krwi oraz pobudzenie produkcji żółci i hemoglobiny. Miód wykazuje też właściwości regenerujące, antybakteryjne i działa chroniąco na wątrobę.

Wykorzystanie miodu w kuchni

Zastąpienie miodem cukru pozwala uczynić naszą dietę zdrowszą.  Miód doskonale nadaje się do słodzenia napojów i deserów, a jego aromat dobrze podkreśla smak mięs i sałatek. Dlatego miód świetnie sprawdza się jako dodatek do marynat oraz sosów. Z uwagi na wiele wartości odżywczych zawartych w miodzie, bardzo ważne jest jego odpowiednie przechowywanie. Specjaliści z zakresu żywienia zalecają, by miody przechowywać w suchym, chłodnym i ciemnym miejscu, w temperaturze oscylującej wokół 10 – 15°C. O tym, czy dany miód jest dobry, świadczy jego konsystencja. Wartościowe miody stosunkowo szybko zmieniają konsystencję z płynnej na stałą.

<< WRÓĆ DO LISTY artykułów