Jak gotować i mrozić grzyby

Grzyby to polska kulinarna specjalność. Czy ktoś jest w stanie wyobrazić sobie prawdziwe, polskie święta bez potraw zawierających grzyby? Chyba niekoniecznie.

Jak więc przygotować grzyby by były smaczne? Do najbardziej znanych sposobów należy mrożenie lub suszenie w suszarce do grzybów i owoców. Trzeba jednak pamiętać, że do mrożenia nadają się tylko grzyby świeże, najlepiej dopiero co zebrane i oczywiście zdrowe. Najważniejszą kwestią jest dokładne oczyszczenie grzybów. Proces ten można rozpocząć od przycięcia trzonka, co pozwoli na upewnienie się, czy grzyb nie jest robaczywy. Do czyszczenia można użyć wilgotnej ściereczki, a bardzo brudne okazy opłukać dokładnie pod bieżącą wodą. Następnie warto zastanowić się do jakich potraw będziemy chcieli wykorzystać grzyby i pokroić je np.: w grube plasterki – idealne do zup lub sosów. Małe grzyby można mrozić w całości. Rydze i kurki przed samym mrożeniem można krótko obgotować, co pozwoli na wydłużenie czasu ich przechowywania. Po obgotowaniu grzyby powinny zostać odsączone i ostudzone. Z kolei borowiki, podgrzybki, czy maślaki można mrozić surowe. Przed samym zamrożeniem warto podzielić grzyby na mniejsze porcje, a każdy z woreczków dokładnie opisać – rodzaj grzybów, data zamrożenia.

Inna metodą jest suszenie grzybów. Co ważne przed suszeniem nie powinno się myć grzybów, ponieważ proces ten wydłuża czas suszenia, a dodatkowo powoduje znaczne ich ściemnienie. Przed suszeniem można pokroić grzyby na centymetrowe plastry. Małe sztuki można oczywiście suszyć w całości. Najbardziej popularnym sposobem jest nawleczenie grzybów na sznurek i pozostawienie ich na słońcu. Grzyby można suszyć także w piekarniku lub w specjalnej suszarce przeznaczonej właśnie do suszenia grzybów i owoców. Ważne, aby temperatura suszenia nie była zbyt wysoka,  w początkowej fazie nie powinna przekraczać 50 °C, a końcowej 70 °C.

<< WRÓĆ DO LISTY artykułów