Smaki Burgundii

Burgundia słynie z tradycji winiarskich. Rozległe winnice zajmują obszar blisko 45.000 ha i podzielone są 5 okręgów – Chablis, Cote d’ Or, składający się z Cote de Nuits i Cote de Beaune, oraz Cote Chalonnaise, Maconnais i Beaujolais. Tak rozległy i zróżnicowany teren pozwala tworzyć wina o różnych stylach. Burgundia przyciąga wielbicieli pięknych widoków, chardonnay i pinot noir. Uprawiane są tu przede wszystkim szczepy pinot noir i chardonnay, ale także gamay, aligote, sauvignon blanc i pinot blanc

5 dań z Burgundii, które każdy powinien znać

We Francji jedzenie się celebruje. To tu powstała wykwintna, pełna wysublimowanych smaków  kuchnia  „haute cuisine”. We Francji dba się o tradycję kulinarną i jakość dań.

Kuchnia Burgundii bazuje na świeżych produktach i doskonałym smaku potraw. Na przystawkę warto wybrać escargots a la bourguignonne, czyli ślimaki z natką pietruszki i masłem czosnkowym. Jedną z najbardziej cenionych potraw z tego regionu jest boeuf bourguignon, czyli wołowina po burgundzku, duszona na wolnym ogniu w winie z dodatkiem bekonu, cebuli i pieczarek. Z kolei coq au vin czyli kogut w winie, to danie znane niemal w całej Francji, a każdy region posiada własny przepis na jego przygotowanie. Na deser – oczywiście sery! W Burgundii najlepiej spróbować łagodnego Epoisses i niebieskiego Bleu de Bresse. Wielbiciele słodkości też nie będą zawiedzeni – czeka na nich delikatny mousse au chocolat.

Wino – J.Drouhin Macon-Lugny 2014 Burgundia, Francja

Macon Lougny to białe, francuskie wino ze znanej i cenionej winnicy Joseph Drouchin. Winnica Drouchn znajduje się w południowej części Burgundii, winorośl uprawia się tam na gruntach wprost stworzonych dla Chardonnay. Joseph Drouhin Mâcon-Lugny to wino świeże, lekkie i klarowne. Proces winifikacji odbywa się powoli. Do produkcji nie używa się sztucznych drożdży i enzymów. Wino trafia do stalowych kadzi, w których przechowywane jest przez 6-8 miesięcy. J.Drouhin Macon-Lugny w 100% stworzone jest z winogron ze szczepu Chardonnay. Wino to ma jasny, słomkowy kolor. W smaku wyczuwalne są aromaty jabłek, cytryn i białych kwiatów. Najlepiej podawać je w temperaturze 12-13°C. Doskonale będzie pasowało do ryb, np.: sandacza, dań w śmietanowych sosach, szpinaku, delikatnych serów. Sprawdzi się też jako aperitif.

<< WRÓĆ DO LISTY artykułów