Dlaczego warto jeść czereśnie?
Czereśnie to owoce, które kojarzą się z latem. Są niezwykle aromatyczne, a ich smak w dużej mierze uzależniony jest od zawartości cukrów i kwasów.
Czereśnie mogą mieć kolor żółty, żółty, z czerwonymi przebarwieniami, czerwony i czarny. Ciemniejsza skórka oznacza, że owoce te zawierają więcej antyoksydantów. Kwaśne owoce zawierają kwasy organiczne i korzystnie wpływają na pracę przewodu pokarmowego, pobudzając pracę trzustki. Z kolei słodsze łagodzą pracę przewodu pokarmowego i mogą działać moczopędnie.
Czereśnie stanowią cenne źródło witamin, mikroelementów i składników odżywczych. Ich smakiem można cieszyć się tylko do końca lipca.
Czereśnie – bogactwo witamin i mikroelementów
Czereśnie to doskonałe źródło potasu, magnezu i błonnika. Zawierają witaminy z grupy B, witaminę A i C. Są bogate w cukry – w 100 gramach tych owoców jest aż 14,6 gramów cukru. Jednak samej sacharozy jest tylko 0,5 grama. Czereśnie mają niski indeks glikemiczny, na poziomie zaledwie 22. Mogę je spożywać także osoby chorujące na cukrzycę, ale w niewielkiej ilości. Zawarte w czereśniach antyoksydanty mają działanie przeciwzapalne, przeciwalergiczne, a kwercetyna reguluje stężenie cholesterolu we krwi. Czereśnie to bogactwo jodu – zawierają go aż 330 mg w 100 gramach, czyli więcej niż niektóre z ryb morskich. Jod pozytywnie wpływa na pracę tarczycy i wspiera regulację przemiany materii.
Jakie przetwory warto przygotować z czereśni?
Przetwory z czereśni doskonały sposób, by cieszyć się ich smakiem przez cały rok. Do najbardziej popularnych przetworów z czereśni należą dżem i kompot. Można także przygotować czereśnie karmelizowane z cukrem, czy frużelinę z tych owoców, z dodatkiem miodu i cytryny. Zimą doskonale smakować będzie nalewka z czereśni z odrobiną kardamonu i wanilii.