Detoks, czyli wiosenne porządki w organizmie

Zima nie jest czasem łaskawym dla naszego organizmu. Uciekając przed mrozem, kryjemy się w fotelu, otuleni w ciepły koc, z kubkiem gorącej, obficie osłodzonej herbaty. W zimowe dni unikamy podejmowania aktywności fizycznej na zewnątrz, w pośpiechu wracamy do domów i rozgrzewamy się, zajadając tłuste smakołyki. 

Jak ciało domaga się oczyszczenia?

Po kilku miesiącach leniwego trybu życia, nasz organizm staje się przeciążony. Wypełniają go złogi i zanieczyszczenia. Efektem są nadprogramowe kilogramy, niedoskonałości cery i złe samopoczucie. Niestety, większość z nas nie jest świadoma tego, że niski poziom energii, wysoka męczliwość i napięcie, świadczą o przeciążeniu organizmu. Aby temu zaradzić i lekkim krokiem wejść w nowy, wiosenny sezon, warto zdecydować się na oczyszczanie organizmu i skorzystać z detoksu.

Czym jest detoks?

Detoks to nic innego, jak forma porządków w organizmie. Pozwala usunąć z ciała złogi i inne szkodliwe substancje. Jego mechanizm opiera się na kilkudniowej radykalnej zmianie zwyczajów żywieniowych. Na kilka dni przed detoksem powinniśmy zrezygnować z używek (kawy, wyrobów tytoniowych i alkoholu) oraz wyłączyć też z jadłospisu obciążające produkty, takie jak czerwone mięso czy mąka pszenna. Dzięki temu przygotujemy organizm do efektywnego odtrucia. Aby detoks nie spowodował nadmiernego obciążenia organizmu, warto poznać kilka zasad dotyczących tego, jak oczyścić organizm. Detoks powinien trwać nie dłużej niż 2 – 3 dni. Podczas jego trwania, bazowymi produktami spożywczymi stają się zioła, świeże warzywa i owoce, nasiona, orzechy oraz woda, spożywane w regularnych odstępach, np. co dwie,  trzy godziny. Warto pamiętać, że to warzywa powinny być podstawowym składnikiem posiłków, zaś owoce jedynie dodatkiem, gdyż zawierają one zdecydowanie więcej cukru. Częste spożywanie dużych ilości płynów, takich jak ziołowe napary i woda, dodatkowo wzmocnią efekt oczyszczenia. Warto wesprzeć proces oczyszczania niezbyt intensywnym wysiłkiem fizycznym. Godzina spędzona w basenie, na spacerze czy niespieszna przejażdżka rowerem, pozwolą organizmowi aktywnie wypocząć, a jednocześnie go nadmiernie  nie obciążą.

Ograniczenia wprowadzone do diety najbezpieczniej jest wprowadzać w dni, podczas których dysponujemy wolnym czasem, ponieważ ubocznym skutkiem oczyszczania bywa chwilowe zmęczenie i osłabienie. Nie są to przyjemne uczucia, u niektórych osób mogą powodować szczególny dyskomfort psychiczny (apatia i rozdrażnienie) i fizyczny (zmęczenie, ból brzucha, przykry posmak w ustach). Z czasem jednak negatywne objawy ustępują i czujemy się coraz lepiej.

 Jak utrwalić efekty detoksu?

Aby pozytywne efekty detoksu mogły się w pełni ujawnić, po krótkim detoksie należy powoli wracać do codziennych nawyków żywieniowych. W etapie przejściowym powinno się spożywać lekkostrawne posiłki: kasze, ryż, chude mięso czy ryby. Wielu dietetyków i specjalistów do spraw odżywiania stoi na stanowisku, iż regularnie i rozważnie przeprowadzone detoks czy dieta oczyszczająca, najlepiej w konsultacji z profesjonalistą, to najlepszy sposób na to, by cieszyć się dobrym zdrowiem psychicznym oraz  fizycznym.

Detoks i odchudzanie to nie to samo!

Zanim jednak podejmiemy decyzję o poddaniu się detoksowi, trzeba sobie uświadomić, czemu służy ten proceder. Spore grono osób myli detoks z dietą odchudzającą i oczekuje, że po tych kilku dniach ich waga spadnie. Dlatego decyzję o detoksie powinno się podjąć ze świadomością, że jego efektem ma być przede wszystkim poprawa samopoczucia oraz lepsze funkcjonowanie narządów wewnętrznych. Tylko świadomi celów detoksu, będziemy w stanie czerpać satysfakcję z odczuwalnych skutków odtrucia organizmu i lekkości.

 

 

<< WRÓĆ DO LISTY artykułów