Dlaczego warto jeść jarmuż?

Jarmuż należy do rodziny kapustowatych, a jego pozytywne właściwości znane są już od średniowiecza. Najlepiej rośnie w chłodnym klimacie. W Polsce znany jest od XVII wieku. Dobroczynnie działa na układ pokarmowy, ma właściwości przeciwnowotorowe. Na rynku dostępne są różne odmiany jarmużu – o liściach prostych lub karbowanych, intensywnie zielonych, aż po fioletowe. W smaku jest wyrazisty, lekko orzechowy. Nie bez powodu jarmuż, obok jagód goji, nasion chia, miodu, czy kaszy jaglanej, należy do tzw. „superfoods”, czyli produktów, które nie tylko odżywiają, ale pozytywnie działają na organizm człowieka. Sezon na jarmuż rozpoczyna się we wrześniu i trwa do pierwszych przymrozków. Warto, zwłaszcza teraz, włączyć to warzywo do swojej diety.

5 zalet jarmużu

Jarmuż to doskonałe źródło witaminy A. 100 gramów jarmużu pozwala pokryć aż 90% dziennego zapotrzebowania naszego organizmu na witaminę A. Retinol pomaga zachować zdrowe oczy i korzystnie wpływa na skórę, przeciwdziałając jej wysuszeniu. Jarmuż to warzywo bogate we flawonoidy i antyoksydanty. Antyoksydanty, nazywane także przeciwutleniaczami, powstrzymują proces powstawania wolnych rodników, a tym samym spowalniają proces starzenia i chronią organizm m.in.: przed chorobami układu krążenia, cukrzycy, czy nowotworowymi. Jarmuż, podobnie jak inne zielone warzywa, zawiera sporą dawkę witaminy K, która odpowiada za wspomaganie pracy układu krwionośnego i zapewnia prawidłowe krzepnięcie krwi. Wystarczy jeść 1 porcję jarmużu dziennie, by zapewnić zapotrzebowanie na tę witaminę. To niedoceniane warzywo jest również doskonałym źródłem wapnia i żelaza.

Co przygotować z jarmużu?

Jarmuż można przyrządzać na wiele sposobów. Doskonale smakuje surowy, jako baza do sałatki. Wyciskany sok z jarmużu to prawdziwa bomba witaminowa. Pieczone chipsy z jarmużu to alternatywa dla tradycyjnych chipsów ziemniaczanych. Możliwości przyrządzania jarmużu są nieograniczone. Można go smażyć, gotować na parze i blanszować. Wszystko zależy od naszych upodobań kulinarnych. Tym razem polecamy przepis na koktajl z jarmużu według przepisu naszego Szefa Kuchni Marina Frankowskiego.

Składniki:

  • 2 garście jarmużu
  • 1 garść liści szpinaku
  • 2 jabłka
  • 1 pomarańcza
  • 1/2 banana

Wszystkie składniki umieścić w wyciskarce wolnoobrotowej i gotowe!

 

<< WRÓĆ DO LISTY artykułów