Gęsina na św. Marcina

Na polskich stołach dania z gęsi gościły już w XVII wieku. W staropolskiej kuchni, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, potrawy na bazie gęsi cieszyły się dużą popularnością. 11 listopada, w Polsce znany jako dzień św. Marcina, to doskonała okazja, by powrócić do naszej tradycji i spróbować dań z gęsiny.

Dlaczego gęsina?

Gęsina to jedno z najzdrowszych mięs. W smaku jest bardzo delikatne, a po upieczeniu niezwykle aromatyczne. Mięso z gęsi to bogactwo witamin, minerałów, białka i nienasyconych kwasów tłuszczowych – omega-3 i omega-6. Dzięki zawartości witamin A, E i z grupy B oraz fosforu, magnezu, potasu, żelaza i cynku spożywanie gęsiny pozytywnie wpływa na wydolność organizmu, a według niektórych badań także na nasze samopoczucie. Warto dodać, że gęsi hodowane są w sposób ekologiczny – od wiosny do jesieni wypasane są na świeżym powietrzu, a karmione owsem. 

Jak podawać gęś?

Przepisów na dania z gęsiny jest mnóstwo. Gęś pieczona z jabłkami, wędzona, pasztet z gęsi, czy smalec. Jednak największą popularnością cieszy się gęś podawana z jabłkami lub czerwoną kapustą. 

Akcja Gęsina na św. Marcina

Tegoroczna, IX edycja akcji „Gęsina na św. Marcina” rozpocznie się 10 listopada i potrwa do 3 grudnia. Do udziału w akcji zostały zaproszone najlepsze restauracje w Polsce, w których w tym terminie będzie można spróbować co najmniej 3 dań na bazie gęsiny. Z wielką radością informujemy, iż Hotel Głęboczek Vine Resort&SPA i Restauracja Morellino bierze udział w dorocznej akcji Gęsina na św. Marcina.

 

<< WRÓĆ DO LISTY artykułów