Polska serem stoi

Polska serem stoi?

Kiedy w rozmowach pada temat serów, wśród skojarzeń bardzo szybko pojawia się Francja – królowa produkcji serów. Z Polską sery rzadko się nam kojarzą… a jeśli już, to raczej tradycyjne oscypki. Mogłoby się wydawać, że Polacy serów nie wytwarzają, ograniczają się jedynie do importu serów z zagranicy.

Reaktywacja polskiego serowarstwa

Nic bardziej mylnego! Choć mało się o tym mówi, w Polsce produkuje się bardzo dobre sery regionalne, a ich dostępność jest spora. Kiedyś produkcja serów nie była niczym dziwnym dla Polaków. Na gruncie polskim praktykę wytwarzania serów żółtych zaszczepili osadnicy z Niderlandów. Do dnia dzisiejszego wiele aspektów holenderskiego serowarstwa, uzupełnionego o polskie zwyczaje regionalne przetrwało w naszym kraju, głównie dzięki temu, że w dworach szlacheckich pieczołowicie pielęgnowano wielowiekową tradycję serowarstwa. Jednak zawierucha wojenna i czasy PRL  odesłały polskie serowarstwo w zapomnienie. Na szczęście, od kilku lat możemy obserwować odradzanie się naszego rodzimego serowarstwa. Już nie tylko zachwycamy się produktami zagranicznymi (choćby doskonałymi serami francuskimi), ale sami aspirujemy do tego, by nasze wyroby trafiały na stoły serowych koneserów z kraju i całego świata.

Po pierwsze: jakość

Większość z doskonałych serów polskich jest wytwarzana na skalę lokalną i dostępna w lokalnej sprzedaży. Sery są produkowane zgodnie z tradycyjnymi recepturami i według tradycyjnych metod, co podnosi ich wyjątkowość i walory smakowe. Polskie sery cechuje wysoka jakość, co jest doceniane przez coraz większą ilość świadomych konsumentów

Chętnie sięgamy po regionalne sery, które wyróżniają się czymś spośród innych produktów: smakiem, pomysłowym opakowaniem czy kształtem, jakością wykonania. Świadomość polskich konsumentów rośnie, dlatego w ich oczach zyskują wyroby lokalne, produkowane przez osoby z pasją, dbające o najmniejszy szczegół produktu i jego walory zdrowotne.  Dla kulinarnych pasjonatów polskie sery stanowią idealne uzupełnienie różnych potraw. W zależności od ich aromatu i konsystencji, mogą wspaniale podkreślać charakter potrawy – na przykład kozi ser wzbogaci smak sałaty, a polskie sery dojrzewające pogłębią smak zupy cebulowej. Także sery w wersji solo sprawdzą się doskonale jako towarzystwo do kieliszka dobrego wina.

Seroturystyka po polsku

Po wyśmienite polskie sery sięgają nie tylko indywidualni smakosze. Coraz częściej stają się one niezastąpionym elementem menu w dobrych restauracjach. Sery z mleka koziego, owczego i krowiego swoim aromatem podkreślają charakter potraw oraz wydobywają ich smak. Takich właśnie serów warto szukać na polskim rynku. Wśród wyrobów lokalnych można znaleźć między innymi doskonałe dojrzewające sery owcze z mleka owiec  wschodnio – fryzyjskich, delikatne sery z mleka krów rasy jersey, niepowtarzalne sery niepasteryzowane oraz sery serwatkowe.

Zamiłowanie Polaków do serów regionalnych stale rośnie. Dowodem tego jest rozwój seroturystyki. Z miłości do serów krajowych oraz z tęsknoty za poznawaniem nowych polskich smaków wypływają takie inicjatywy, jak tworzenie przewodników po wartych spróbowania serach polskich, miejscach, gdzie warzone są najlepsze regionalne sery oraz lokalach gastronomicznych, serwujących najsmaczniejsze potrawy

<< WRÓĆ DO LISTY artykułów