Aktualności Satori
Smaki jesieni – jabłka i szarlotka
07 października 2019
Kolorowe liście na drzewach, kasztany, żołędzie i spacery w ostatnich promieniach słońca… to znak, że nadeszła jesień. A wraz z nią pełnia barw, smaków i aromatów. Jabłka, gruszki, śliwki, dynie, bakłażany i grzyby… To czas na czerpanie z dobrodziejstw natury i przygotowywanie kolorowych, przepełnionych aromatami dań i… domowych przetworów. Każda pora roku ma swoje smaki, które królują w kuchni. Jesienią na naszych stołach z całą pewnością nie może zabraknąć jabłek.
Dlaczego warto jeść jabłka?
Jabłka to najbardziej popularne owoce. Smaczne, soczyste i zdrowe. Stanowią źródło witamin B, E, K i D, retinolu i likopenu. Zawierają dużą ilość błonnika roślinnego, a dodatkowo posiadają niski indeks glikemiczny. Właściwości zdrowotne jabłek są nieocenione. Wspierają również proces odchudzania – są niskokaloryczne (średnio ok. 40 kcal w 100 g), usprawniają proces trawienia i hamują apetyt. Doskonale smakują surowe, gotowane i pieczone.
Szarlotka – królowa ciast
Szarlotka to najbardziej rozpoznawalne ciasto niemal na całym świecie. Historia jej powstania szarlotki dość tajemnicza. Jednak, jak podaje większość internetowych źródeł, została stworzona przez francuskiego cukiernika Marie-Antoine’a Carême’a, który przygotował ją dla cara Aleksandra I, a nazwał na cześć Aleksandry Fiodorowej, noszącej przydomek Charlotty Pruskiej. Inna historia donosi, że szarlotka to nazwa na cześć królowej Charlotty, żony króla Grzegorza III. Przepisów na szarlotkę jest mnóstwo, ale ta tradycyjna, powstaje z połączenia kruchego ciasta i jabłek. Niemal każdy z nas pamięta smak szarlotki z dzieciństwa, a przepisy na to wyśmienite ciasto są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Każdy z nas ma swój pomysł na przygotowanie szarlotki. Często dodawane są także przyprawy korzenne – cynamon lub goździki. Niektórzy dodają bitą śmietanę, bezy, budyń lub lody. Ile osób tyle pomysłów. Nie ulega wątpliwości, że szarlotka, nie tylko z racji popularności, ale przede wszystkim walorów smakowych, to królowa ciast.
Szarlotka to również jedno z ulubionych ciast gości hotelu Głęboczek Vine Resort&SPA. Nie mogło zabraknąć jej w jesiennej karcie menu. Tym razem nasz Szef Kuchni proponuje domową szarlotkę z lodami orzechowymi i musem jabłkowym. Zapraszamy!
czytaj dalej >>>
Długi Weekend Listopadowy – moc atrakcji w Głęboczek Vine Resort&SPA!
07 października 2019
Chłodne jesienne dni, wiatr i deszcz nie sprzyjają pozytywnemu samopoczuciu. Brakuje Ci energii? Marzysz o chwili tylko dla siebie? Chcesz odpocząć z dala od miejskiego zgiełku? Długi weekend listopadowy to wymarzona okazja, by wypocząć w hotelu SPA. Wybierz Głęboczek Vine Resort&SPA i korzystaj z mnóstwa atrakcji!
Jesteś wielbicielem doskonałej kuchni? W Restauracji Morellino możesz delektować się wyśmienitymi daniami, bazującymi na sezonowych, lokalnych produktach. Podczas długiego weekendu listopadowego na stołach królować będą dania z gęsiny i dyni.
Chcesz zadbać o zdrowie i urodę? Wybierz ofertę Vine SPA. Autorskie rytuały SPA oparte na winoterapii pozwolą Ci osiągnąć stan błogiego relaksu, a dzięki zabiegom kosmetologii estetycznej przywrócisz skórze blask i młody wygląd.
Lubisz aktywny wypoczynek? W Głęboczek Vine Resort&SPA możesz skorzystać z nowego studio cardio lub zarezerwować indywidualne zajęcia z trenerem w sali fitness.
Wieczorem usiądź wygodnie przy kominku i poczytaj książkę. Ciesz się ciszą i sielską atmosferą, z dala od zgiełku wielkiego miasta.
czytaj dalej >>>Winobranie w Głęboczek Vine Resort&SPA!
07 października 2019
Winobranie to najważniejsze wydarzenie w świecie wina. Wyczekiwane z niecierpliwością przez cały rok, obchodzone jesienią. Termin winobrania determinują w dużej mierze warunki atmosferyczne i odmiany uprawianych winorośli. Czy lato było suche, czy deszczowe, czy noce były ciepłe, czy chłodne… wszystko to ma wpływ na zbiory winogron.
Winobranie to jeden z najważniejszych elementów pracy winiarza. Warto jednak pamiętać, że proces winifikacji, czyli przygotowywania wina to wymagająca skomplikowanej wiedzy wieloetapowa praca a zbiór winogron to dopiero początek.
„Wytwarzanie win to bardzo prosta rzecz… najtrudniejsze jest pierwsze 200 lat” – to słowa baronowej Philippine de Rothschild, nazywanej królową win Bordeaux.
Czy wiesz, że…
Początki winobrania sięgają czasów starożytnej Grecji. To właśnie tu, już w VI w. p. n. e. obchodzone było święto ku czci boga Dionizosa.
W poszczególnych regionach winobranie może rozpoczynać się w marcu, lipcu, a nawet styczniu, choć przyjęło się, że organizowane jest jesienią. Najwcześniej zbierane są winogrona do produkcji win musujących, a najpóźniej te przeznaczone do wytwarzania tzw. EisWien, z których słyną Austria i Niemcy.
Już 1 kg soczystych owoców wystarcza, by wyprodukować jedną butelkę wina.
Pomimo rozwoju nowoczesnych technologii i wykorzystywania maszyn rolniczych to ręczny zbiór soczystych owoców jest najbardziej ceniony. We francuskiej Szampanii jest to wręcz wymóg uwarunkowany pranie.
Winnice można odwiedzać przez cały rok, choć największą popularnością cieszą się wyjazdy w okresie winobrania. Najbardziej popularne są winnice zlokalizowane w słonecznej Italii, zwłaszcza w Toskanii, ale też francuska Szampania, Bordeaux, czy Burgundia, hiszpańska Rioja, czy portugalskie Porto.
Winobranie w Głęboczek Vne Resort&SPA!
Przyjedź na winobranie do Głęboczek Vine Resort&SPA i poczuj się jak w Toskanii! Będzie to okazja, by zgłębić tajniki uprawy i zbioru winogron. Doświadczony ogrodnik wprowadzi naszych Gości w świat uprawy winorośli – opowie o szczepach i zbiorach winogron, a Sommelier poprowadzi degustację win.
Jesteśmy przekonani, że tegoroczne winobranie będzie należało do niezapomnianych!
czytaj dalej >>>
- listopad 2024
- czerwiec 2024
- kwiecień 2024
- październik 2023
- maj 2023
- marzec 2023
- luty 2023
- styczeń 2023
- grudzień 2022
- listopad 2022
- październik 2022
- wrzesień 2022
- sierpień 2022
- lipiec 2022
- styczeń 2022
- grudzień 2021
- listopad 2021
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- lipiec 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- listopad 2020
- październik 2020
- sierpień 2020
- lipiec 2020
- czerwiec 2020
- maj 2020
- marzec 2020
- luty 2020
- styczeń 2020
- grudzień 2019
- listopad 2019
- październik 2019
- wrzesień 2019
- sierpień 2019
- lipiec 2019
- czerwiec 2019
- maj 2019
- kwiecień 2019
- styczeń 2019
- grudzień 2018
- listopad 2018
- wrzesień 2018
- lipiec 2018
- czerwiec 2018
- maj 2018
- kwiecień 2018