Dekantacja wina – co to jest?

Co to jest dekantacja?

Dekantacja jest jednym z terminów laboratoryjnych. Najkrócej proces dekantacji można określić jako zlewanie cieczy znad osadu, który zalega pod daną cieczą w naczyniu. Co ważne, procesu tego dokonuje się w przypadku tzw. płynów odstanych. Jeśli chodzi o wino to procesu dekantacji dokonuje się poprzez przelanie go do karafki.

Jaki jest cel dekantacji?

Proces dekantacji może być przeprowadzony w dwóch celach. Po pierwsze, by oddzielić wino od naturalnego osadu. Dotyczy to najczęściej win dojrzałych. Po drugie, by napowietrzyć wino, dzięki czemu stanie się ono łagodniejsze. W wyjątkowych sytuacjach dekantacja może zostać przeprowadzona, by oddzielić wino od np.: kawałków pokruszonego korka.

Na czym polega sam proces dekantacji?

Zaczynamy od przygotowania butelki z winem i ustawieniu jej w pozycji pionowej. Następnie otwieramy butelkę, zdejmując całkowicie osłonkę z szyjki butelki (ułatwi nam to prześwietlenie szyjki butelki ), wycieramy jej szyjkę i niewielką ilość wina wlewamy do karafki. Opłukujemy wnętrze karafki, by zniwelować ewentualne obce zapachy – np.: po poprzednim winie. Wówczas wylewamy tę odrobinę wina i powoli przelewamy wino do karafki. Ważne, by cała zawartość wina została przelana za jednym razem. Podczas przelewania wina do karafki butelka powinna być trzymana w taki sposób żeby płomień świecy prześwietlał nam szyjkę butelki.. Wówczas będzie można zobaczyć ewentualny osad i zapobiec przelaniu go wraz z winem do karafki.

Czy każde wino wymaga dekantacji?

Oczywiście nie każde wino wymaga dekantacji. Proces dekantacji najczęściej przeprowadza się w przypadku win dojrzałych i mocno skoncentrowanych. Warto pamiętać, że młodszym winom ten proces także nie zaszkodzi.

#wino #dekantacja #winoczerwone #dojrzałewino

<< WRÓĆ DO LISTY artykułów