Polskie tradycje wigilijne
18 / 05 / 2018
Polskie tradycje wigilijne
Święta Bożego Narodzenia w Polsce to jeden z najbardziej uroczystych momentów w ciągu roku. W Polsce tradycja wigilijna sięga XVIII wieku. Najważniejszym elementem jest rodzinna kolacja, składająca się z postnych potraw.
Do kolacji zasiadamy wraz z pojawieniem się pierwszej gwiazdki na niebie. Zgodnie z tradycją pozostawiamy też puste miejsce przy stole dla niespodziewanego gościa, a jednocześnie, by wyrazić pamięć o bliskich, którzy nie mogą tego dnia spędzić z nami. Ważnym elementem polskiej tradycji wigilijnej jest łamanie się opłatkiem, jednocześnie składając sobie wzajemnie życzenia. Ma to być symbolem wzajemnego poświęcenia dla innych i uczyć, że należy podzielić się nawet ostatnim kawałkiem chleba.
Ile osób, ile potraw?
Co ciekawe tradycja wigilijna nakazywała, by do stołu zasiadała parzysta liczba osób. Nieparzysta liczba wróżyć miała nieszczęście w nadchodzącym roku dla jednego z uczestników kolacji. W dawnych czasach do stołu zasiadano według hierarchii, ponieważ osoba najwyższa rangą rozpoczynała uroczystość lub według wieku, co miało oznaczać, by w takiej kolejności odchodzić z tego świata.
Zgodnie z tradycją ilość potraw na stole powinna być nieparzysta – wieczerza chłopska składała się najczęściej z 7 potraw, szlachecka z 9, natomiast arystokracja spożywała 11 potraw. Dawniej wierzono, że nieparzysta liczba potrwa zapewni urodzaj lub dobrą pracę w kolejnym roku. Do dziś pozostał zwyczaj podawania 12 dań na cześć 12 apostołów. Każdej z potraw należy spróbować. Ma to zapewnić szczęście w nadchodzącym roku.
Do najbardziej znanych dań wigilijnych należą: barszcz czerwony z uszkami lub zupa grzybowa, ryby przyrządzane na różne sposoby, kapusta z grochem, paszteciki z grzybami, kulebiak, pierogi z kapustą i grzybami, kompot z suszonych owoców, czy kutia.
Przepis na tradycyjne pierogi z kapustą i grzybami
Szef Kuchni hotelu Głęboczek Vine Resort & SPA przedstawia przepis na tradycyjne pierogi z kapustą i grzybami:
Składniki:
Ciasto pierogowe:
1 kg maki
0,2 kg masła
0,5 l mleka
Farsz:
0,1 kg suszonych grzybów
1 kg kiszonej kapusty
sól i pieprz, majeranek
3 łyżki oliwy
2 cebule, pokrojone w kostkę
Sposób przygotowania:
Grzyby opłukać, zalać zimną wodą i odstawić na 4-6 godzin. Następnego dnia gotować, aż będą miękkie. Kapustę ugotować do miękkości i odcisnąć. Grzyby odcedzić, zachowując wywar np. do zupy grzybowej. Następnie odcisnąć z wody i razem z kapustą pokroić drobno. Na patelni na oliwie usmażyć cebulę, potem grzyby i kapustę. Składniki farszu doprawić solą, pieprzem i majerankiem. Mąkę przesiać do miski, dodać mleko podgrzane (do ok. 60 stopni) z masłem i wszystko wyrobić.
Ciasto wyrabiać, aż będzie miękkie i elastyczne, przez około 15 minut. Przykryć ściereczką i wstawić na ok. 1 godzinę do lodówki. Następnie ciasto należy podzielić na 3 części i rozwałkować na placki. Małą szklanką wycinać kółeczka, na środek nakładać farsz, składać na pół i zlepiać brzegi. Przygotowane pierogi gotować do miękkości, przez około 3 – 5 minut. Można sprawdzić czy pierogi są już miękkie, odławiając jednego na łyżkę cedzakową i dotykając palcem. Pierogi smażymy lub okraszamy wcześniej przygotowaną cebulą. Pierogi po ulepieniu możemy zamrozić i cieszyć się smakiem przez kolejne tygodnie nie tylko w okresie świątecznym.
Polskie pierogi z kapustą i grzybami dobrze smakują z przysmażaną na oliwie lub tradycyjnie na smalcu z cebulką. Można także pierogi podawać z zupą grzybową lub czerwonym barszczem, zanurzone w gorącej zupie lub odsmażane na patelni.