Grzyby nie dla każdego – kto nie powinien jeść grzybów

Zgodnie z rekomendacjami specjalistów grzyby nie powinny być podawane dzieciom poniżej 3 roku życia. Wielu lekarzy uważa jednak, że ze względu na fakt, iż wątroba dziecka nie jest w stanie strawić związków zawartych w grzybach, granica wieku od której bezpiecznie można podawać grzyby powinna być przesunięta do 12 lat. Grzybów nie powinny jeść także:

  • osoby dotknięte chorobą nerek i wątroby,
  • osoby starsze
  • kobiety w ciąży i karmiące piersią
  • osoby zmagające z chorobami układu pokarmowego
  • osoby uczulone na grzyby.

Jak jeść grzyby, by nie były ciężko strawne

Grzyby posiadają stosunkowo dużą zawartość białka, witamin z grupy B i minerałów (żelaza, potasu, wapnia, cynku). Dodatkową zaletą jest ich niska kaloryczność  – 100 gramów świeżych grzybów to zaledwie około 50 kcal, suszone natomiast zawierają 250 kcal. Mimo, iż prawie w 90% składają się z wody należą do produktów ciężkostrawnych. Zawierają bowiem chitynę, czyli wielocukier przypominający celulozę, który nie jest trawiony przez człowieka.

Jak więc podawać grzyby? Warto zwrócić uwagę na formę ich podawania – czy są składnikiem sosów, zup, czy podajemy je gotowane, czy raczej smażone. Najlepszym sposobem jest przyrządzanie grzybów w sosie własnym, z dodatkiem różnych ziół. Do grzybów doskonale pasuje rozmaryn, tymianek, majeranek i jałowiec. Nie powinno podawać się grzybów z innymi produktami ciężkostrawnymi, m.in.: fasolą, selerem i ogórkami. Warto także pamiętać, by nie jeść grzybów wieczorem, ponieważ są ciężkostrawne. 

<< WRÓĆ DO LISTY artykułów