Dlaczego warto jeść porzeczki?
Sezon na porzeczki w pełni. Porzeczki są zdrowe i bardzo smaczne. Zawierają mnóstwo witamin i mikroelementów. Najlepiej smakują te zerwane prosto z krzaka. Dlaczego warto jeść porzeczki i która z odmian jest najlepsza dla zdrowia?
Jakie właściwości zdrowotne mają porzeczki?
Do wyboru mamy porzeczki czarne i czerwone. Niezależnie od odmiany, owoce te wspierają odporność organizmu, pozytywnie wpływają na pracę układu pokarmowego i mają dobroczynny wpływ na stan skóry.
Czarne porzeczki
Czarne porzeczki uważane są za najzdrowsze. Stanowią znakomite źródło witaminy C – nawet aż 300 mg w 100 gramach owoców. Zawierają również witaminy z grupy B (B1, B6, B2), PP, K, A. Są bogactwem kwasu foliowego i soli mineralnych (potasu, sodu, żelaza, wapnia i magnezu). Czarna porzeczka zawiera 81 kcal w 100 g. Owoce te są polecane w diecie osób cierpiących na miażdżycę i schorzenia układu krążenia, a także choroby nerek i migrenę. Działają przeciwzapalnie, hamują rozwój bakterii, są polecane w przypadku przeziębienia.
Czerwone porzeczki
Dobroczynne właściwości czerwonych porzeczek znane były już w XVI wieku. Stanowią żródło potasu (275 mg w 100 g), są polecane osobom cierpiącym na nadciśnienie tętnicze. Są cennym źródłem witaminy PP, witamin z grupy B, wapnia i żelaza. Witamina PP zawarta w porzeczkach pomaga regulować poziom cholesterolu we krwi. Czerwone porzeczki są polecane osobom zmagającym się z dolegliwościami żołądkowymi, chorobami układu krążenia i reumatyzmem. Owoce te są bogate w pektyny, mają właściwości ściągające, hamują rozwój bakterii, wzmagają apetyt.
Nie ulega wątpliwości, że warto włączyć porzeczki do swojej diety.
Jakie przetwory można przygotować z porzeczek?
Warto zachować smak lata na dłużej i przygotować przetwory z porzeczek na zimę. Przetwory z porzeczek można przygotowywać zarówno na słodko, jak i bardziej wytrawnie. Owoce te sprawdzą się idealnie do przygotowania konfitur, dżemów, frużeliny, soków, kompotów, nalewek, czy lodów. Przedstawiamy przepis na dżem z czarnej porzeczki.
Czarna porzeczka jest bogata w pektyny, więc do przygotowanie dżemu nie musimy dodawać substancji żelującej. Wystarczą 2 składniki – 1,5 kg owoców i 450 gramów cukru. Cukier można zastąpić stewią lub ksylitolem. Porzeczki myjemy, zasypujemy połową cukru i odstawiamy na 1,5 godziny. Następnie podgrzewamy i gotujemy przez około 25 minut cały czas mieszając. Na koniec dodajemy resztę cukru i czekamy aż się rozpuści. Tak przygotowany dżem przelewamy do słoiczków, zakręcamy je, stawiamy do góry dnem i gotowe.