powody dla których warto pić wino

5 powodów dla których warto pić wino.

W ostatnich latach wino święci triumfy. Moda na picie wina zadomowiła się w Polsce na dobre. Coraz chętniej sięgamy po kieliszek wina, aktywnie poszukujemy nowych gatunków i smaków. Według badań przeprowadzonych przez TNS OBOP, w 2012 roku w Polsce spożyto 100 milionów litrów wina, a zgodnie z prognozami Euromonitor International, w 2017 r. Polacy wypiją aż 140 milionów litrów. Jak widać, doceniamy wino, ale czy wiemy, jakie są jego zalety? Warto je poznać, by świadomie korzystać z dobrodziejstw, jakie niesie ze sobą kieliszek dobrego wina.

Wino wybornie smakuje
O tym, jaki będzie smak wina, decydują trzy kwestie. Istotny jest rodzaj winogron, które wykorzystano w procesie produkcji, region z którego pochodziły winogrona oraz receptura. Istnieje ogromna ilość win, o przeróżnych smakach i aromatach. Dzięki temu każdy jest w stanie znaleźć taki trunek, który w pełni będzie odpowiadał jego gustowi. Wino nie tylko wybornie smakuje degustowane samodzielnie. Jest też doskonałym dodatkiem do potraw. U osób pijących wino, apetyt ulega pobudzeniu, pogłębiają się też ich doznania smakowe.

Wino  jest dobre dla serca
Korzystne działanie wina na naczynia krwionośne i pracę serca zostało udowodnione naukowo. Alkohol zawarty w winie reguluje funkcjonowanie serca. Antocyjany, które nadają winu specyficzny kolor oraz obecne w nim polifenole korzystnie oddziałują na cały układ krwionośny i serce. Normalizują bowiem wadliwą przepuszczalność i kruchość kapilar tętniczych oraz żylnych, działają chroniąco na ściany naczyń krwionośnych i limfatycznych i zwiększają napięcie osłony antyoksydacyjnej naczyń krwionośnych. Dzięki regularnemu spożywaniu wina, zmniejsza się ryzyko zachorowania na choroby serca u ludzi w średnim wieku.  Obniżeniu ulega poziom złego cholesterolu (LDL), natomiast podwyższa się poziom dobrego cholesterolu (HDL).

Wino poprawia trawienie
Białe wino, z uwagi na wysoką kwasowość, pomaga trawieniu potraw z ryb i owoców morza, natomiast czerwone wino intensyfikuje trawienie tłustych potraw z mięsa. Zawarte w winie substancje niwelują szkodliwe bakterie z układu pokarmowego. Zbawienne działanie wina na trawienie spowodowane jest głównie tym, że pite podczas posiłku wino pobudza do intensywnej pracy gruczoły trawienne. Wino wspomaga też funkcje trawienne kwasu żołądkowego, stymuluje perystaltykę jelit. Wino sprawia tez, że rozmaite składniki odżywcze, takie jak witaminy i minerały są łatwiej wchłaniane przez organizm.  Apetyt ulega pobudzeniu, a wrażenia smakowe, pogłębieniu.

Wino odchudza
Naukowcom dało się ustalić, iż czerwone winogrona, z których wytwarza się wino, zawierają substancję, która może całkowicie blokować przyrost tkanki tłuszczowej. Bazując na odchudzających właściwościach wina, stworzono specjalna dietę winną, w której można pozwolić sobie na spożywanie wina. Podczas takiej diety zjada się zrównoważone proporcje węglowodanów, tłuszczów i białek (około 1400 – 2000 kcal). W czasie miedzy posiłkami organizm spala tłuszcz, a przy tym nie ulega osłabieniu.

Wino czyni młodym
Winogrona i  produkty pochodne są bogatym źródłem związków chemicznych: polifenoli, flawonidów i antocyjanów o właściwościach przeciwutleniających i zwalczających wolne rodniki. Oczyszczają one organizm z toksyn i spowalniają procesy starzenia się organizmu. Dzięki zawartości resveratolu, wino opóźnia starzenie się komórek ciała. Wino poprawia koloryt i napięcie skóry, nadają jej blask, odświeża, relaksuje i odpręża. Dostarcza też ciału wiele pierwiastków chemicznych (bor, brom, cynk, jod, magnez, potas, sód, wapń) poprawiających jego kondycję. Te antystarzeniowe własności wina wykorzystuje się w wino terapii.

<< WRÓĆ DO LISTY artykułów