Przepis na udane Święta Wielkanocne

Z obchodami Świąt Wielkanocnych w Polsce związanych jest wiele obrzędów mających swoje korzenie w ludowej tradycji. Do najbardziej znanych należą m.in.: uroczyste śniadanie, zdobienie pisanek, śmigus-dyngus, poszukiwanie zajączka (najczęściej w postaci słodkich upominków dla dzieci), czy palma wielkanocna. Podczas uroczystego śniadania wielkanocnego nie może zabraknąć składania sobie wzajemnie życzeń i dzielenia się święconką z koszyczka. Na stole obowiązkowo muszą znaleźć się jajka, wędliny, pasztet, biała kiełbasa, babeczki wielkanocne i mazurek. Stoły na tę okazję dekorowane są bukietami z bazi i pierwszych wiosennych kwiatów.

Tym razem Szef Kuchni Marian Frankowski proponuje polskie pierogi z białą kiełbasą, borowikami, z sosem chrzanowo-jabłkowym. Oto przepis:
 

Ciasto:
mąka pszenna 0,4 kg
mąka żytnia 0,1 kg
jajko 1 szt.
ciepła woda

Farsz:
kiełbasa biała pokrojona  w kostkę 200g
ziemniaki ugotowane 200g
boczek wędzony pokrojony  w drobną kostkę  120g
cebula pokrojona w drobną kostkę 80g
borowik mrożony pokrojony  w kostkę 100g
sól, pieprz, majeranek
smalec wieprzowy 1 łyżka

Sos:
ziemniak pokrojony w kostkę 150 g
por biała część 3 cm
chrzan tarty świeży  1-2 łyżki
jabłko 1/2 szt.
śmietana 18% 2 łyżki
bulion drobiowy 250-350 ml
olej rzepakowy 2 łyżki
sól, biały, pieprz

Przygotowanie:
Sporządzamy ciasto, mąkę pszenną i żytnią przesiewamy, dodajemy 1 jajko i odrobinę soli, mieszamy dodając ciepłą wodę i wyrabiamy ciasto. Ciasto powinno być elastyczne. Następnie pozostawiamy je na pół godziny. Przygotowanie farszu rozpoczynamy od podsmażenia boczku, następnie cebulę, borowiki (jeżeli nie mamy świeżych możemy użyć mrożonych, oczywiście wcześniej je rozmrażając), smażymy przez około 5 min. Dodajemy kiełbasę i smażymy przez kolejne 2 minuty.  Całość przekładamy do miski, dodajemy ziemniaki przetarte lub zmielone. Doprawiamy pieprzem, solą i majerankiem.
Lepimy pierogi, kształt i wielkość dowolna. Pamiętajmy żeby ciasto było cienkie, wtedy pierogi będą smaczne. Pierogi możemy wcześniej przygotować i zamrozić.

Sos sporządzamy podsmażając pokrojony por i ziemniaki przez 2 minuty.  Zalewamy bulionem i gotujemy tak długo, aż ziemniaki będą miękkie. Dodajemy chrzan, pokrojone jabłko i gotujemy około 5 minut. Na koniec dodajmy śmietanę, sól, pieprz i miksujemy. Jeżeli lubimy bardzo ostry sos dodajemy więcej chrzanu. Pamiętajmy żeby użyć świeżo tartego chrzanu. Pierogi gotujemy  w słonej wodzie, wykładamy na talerz i polewamy sosem. Życzymy smacznego!

 

<< WRÓĆ DO LISTY artykułów