Rabarbar – smak nadchodzącego lata
Rabarbar nazywany też rzewieniem, to roślina występująca przede wszystkim w Azji, głównie na górskich łąkach i skalistym podłożu.
W Europie znany jest od XVI w. dzięki Marco Polo, natomiast w Polsce pojawił się dopiero w XVIII wieku. Rabarbar w Polsce uznawany jest za warzywo, choć wiele osób kwalifikuje go do grupy owoców ze względu na jego walory smakowe. Ma charakterystyczne liście i długie, stosunkowo grube ogonki liściowe.
Są one różowe i mają charakterystyczny kwaskowaty smak. Warto pamiętać, że im bardziej czerwony rabarbar tym słodszy będzie miał smak. Do najpopularniejszych gatunków należą: rabarbar lekarski, ogrodowy, kędzierzawy i dłoniasty. Kto z nas nie zna smaku rabarbaru? Rabarbar znany nam jeszcze z czasów dzieciństwa to rabarbar ogrodowy, a ten wykorzystywany od wieków w medycynie chińskiej to rabarbar lekarski.
Czy warto jeść rabarbar?
Rabarbar to prawdziwa skarbnica witamin i mikroelementów. To czerwono-zielone warzywo to przede wszystkim cenne źródło witaminy C, A i E, ale również potasu, kwasu foliowego i błonnika.
Rabarbar posiada niski indeks glikemiczny (15) i zwiera 9 kcal w 100 g. Osoby, które dbają o zdrową i zbilansowaną dietę powinny go włączyć do swojego jadłospisu.
Rabarbar ma silne właściwości antyoksydacyjne, korzystanie wpływa na pracę układu krążenia, pobudza pracę jelit i oczyszcza przewód pokarmowy. Pieczony rabarbar to źródło rapontygeniny, polifenolu, który działa antyalergicznie i antynowotworowo. W medycynie chińskiej rabarbar do dziś znajduje się w czołówce najważniejszych roślin leczniczych.
Jakie dania z rabarbarem można przygotować?
Rabarbar można spożywać na wiele sposobów. Idealnie sprawdzi się jako dodatek do soków. Sok z malin i rabarbaru smakuje doskonale. Popularny jest też lekko kwaskowaty kompot z rabarbaru, który gasi pragnienie w upalne dni.
Placki drożdżowe z rabarbarem lub rabarbar zapiekany pod kruszonką, podany z lodami waniliowymi to z kolei idealny pomysł na deser. Coraz większą popularnością cieszą się także tarty z rabarbarem i budyniem. Rabarbar można też spożywać na surowo, najlepiej z odrobiną cukru lub miodu, a na zimę warto przygotować dżem i syrop z rabarbaru.