Różowe wino – tak smakuje lato

Różowe wino – tak smakuje lato

Kojarzą się z ciepłym, letnim wieczorem, beztroską i słodkim lenistwem. Może dlatego w świecie winiarskim wciąż są traktowane z przymrużeniem oka, uznawane za lekko niepoważne i mało wyrafinowane. Na szczęście wraz z rozwijającą się modą na różowe wino, powoli udaje się przełamać ten stereotyp, a różowe wina są coraz częściej doceniane przez koneserów tego trunku.

Jak powstaje różowe wino?

Nazwa tego rodzaju wina jest naturalnie związana z jego kolorem. Rozróżnienie różowego wina od innych rodzajów nie sprawia zwykle trudności. Nie wszyscy jednak wiedzą, jak ono powstaje. Laicy często wychodzą z założenia, że skoro wino czerwone powstaje z winogron czarnych, a białe – z winogron białych, to wino różowe jest efektem zmieszania wina białego z czerwonym. Tymczasem prawda jest taka, że wino różowe powstaje – podobnie, jak czerwone – z czarnych winogron. Jednak do jego produkcji stosowana jest inna metoda.

Aby powstało różowe wino, najpierw zgniata się owoce, aby moszcz zyskał dostęp do skórek, nadających winu piękny, czerwony kolor. Aby uzyskać różową barwę, fermentacja ze skórkami powinna trwać od kilku do kilkunastu godzin, nie dłużej. Po odcedzeniu skórek, moszcz poddaje się takiej fermentacji, jak przy wytwarzaniu białego wina. W efekcie powstaje niepowtarzalne, różowe wino łączące najciekawsze walory smakowe win białych i czerwonych.

Zalety różowego wina

W ostatnich latach wino różowe zyskało sporą popularność. Chętnie sięgają po nie zwłaszcza osoby, które dopiero wkraczają w świat wina, doceniając ich delikatny smak i subtelny aromat. Ta moda na różowe wino sprawiła, że w krajach zachodnich różowe wino kupowane jest często chętniej niż dotychczas wiodące prym, wino białe. Nie dziwi ten fakt, ponieważ wino różowe jest łatwe w odbiorze: lekkie, owocowe i odświeżające.

Do jakich potraw pasuje różowe wino?

Aby w pełni docenić jego walory smakowe, warto spożywać je w towarzystwie wyśmienitych potraw z drobiu, owoców morza i dań kuchni śródziemnomorskiej. Jednakże równie wybornie smakuje pite samodzielnie. W obu przypadkach, należy pamiętać o tym, by je dobrze schłodzić. Wówczas osiąga pełnię smaku i doskonale orzeźwia.

Wino z krótkim terminem ważności

Przy wyborze różowego wina, przede wszystkim warto kierować się datą jego produkcji. Różowe wino nie nadaje się do długotrwałego przechowywania, dlatego sięgając po butelkę rosé powinniśmy wybierać wina młode, nie starsze niż dwa lata. Wówczas będziemy mogli delektować się nim z przyjemnością, najlepiej podczas upalnego, wakacyjnego dnia.

 

<< WRÓĆ DO LISTY artykułów